Dlaczego nie umiemy ze sobą rozmawiać?

nie umiemy rozmawiac

„Nic pożądańszego a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa”  Adam Mickiewicz.

Trudności w przekazywaniu myśli stanowi jakiś rodzaj kalectwa. Żyjemy w czasach, w których rozmowy zostały zastąpione wymianą zdawkowych wypowiedzi, uogólnionych zwrotów myślowych, stwierdzeń typowo stereotypowych. Ludzie może nawet nie tylko nie umieją rozmawiać ale im sie nie chce bo uważają to za stratę czasu albo jego brak.

Dlaczego tak się dzieje, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać. I nie mam tu na myśli rozmów z przyjaciółmi, koleżankami, kolegami z pracy. Myślę o rozmowie z partnerem, partnerką, mężem, żoną. Tak jakoś dziwnie się składa, że w naszych domach ze sobą nie rozmawiamy. Wydaje nam się, że nie trzeba, a to przecież takie błędne myślenie. Jest tyle rozstań,rozwodów bo nie potrafią się dogadać tylko pytanie czemu?

Aby tworzyć dobry i trwały związek potrzeba dwojga dojrzałych osób, które mocno stoją na własnych nogach, potrafią prosić o pomoc i wsparcie ale sami też mogą je dać drugiemu. Fałszywy mit o dwóch połówkach jabłka

Milczenie zamiast słów. Dlaczego Polacy nie potrafią rozmawiać o uczuciach? Od czego zaczyna się kryzys w stosunkach między małżonkami? Od niewinnego milczenia, cichych dni, czyli od braku porozumienia na poziomie najbardziej elementarnym. Ludzie po prostu przestają rozmawiać ze sobą z różnych powodów: z pośpiechu, ze złości, z nawarstwiających nieporozumień, z frustracji, z braku tematów.

Wyrosło nam jakieś pokolenie egoistów (kobiet i mężczyzn).  Kompletnie niezainteresowanych niczym innym niż opowiadanie o swoim życiu, analizowanie swoich problemów, siebie samego i własnej osobowości.

Nie nauczyli nas mówić. Nie nauczyli nas słuchać.

Dlaczego miłość odchodzi?

Both comments and pings are currently closed.

4 Komentarze dla “Dlaczego nie umiemy ze sobą rozmawiać?”

 1. Komentarz TESTOWY na kolor czcionki. NIE PRACUJE!!!!

 2. Typowym dowodem jest statystyczny Polak piszący komentarze w internecie. zawsze ma swoje zdanie i poglądy, czasami nawet słuszne.Ale zawsze jest to monolog. Dyskusje należą do rzadkości za wyjątkiem emocjonalnych tematów. Przykładem są dyskusje na tematy polityczne tak uwielbiane przez Polaków. Charakteryzują się one tym że zdań jest tyle co i ludzi żyjących na tym świecie. Nie interesują ich poglądy polityczne innych osób, ponieważ mają swoje i więcej nie jest im do szczęścia potrzebne. Oczywiście, warto z otwartym umysłem wysłuchać innych, jeżeli mówią z sensem, lecz jakakolwiek dyskusja z Polakami na ten temat raczej nie ma sensu. Przekonania polityczne to bardzo osobiste poglądy, które ciężko zmienić logicznymi argumentami. Każdy popiera swoją partię/doktrynę polityczną i to jest OK. Jedyne co powinniśmy zrobić to zaakceptować i uszanować, nie wykłócać się, nawet jeśli uważamy, że czyjeś poglądy są bezsensowne.

 3. Aneta pisze:

  Czasami rozmowy z ludźmi są bardzo trudne. Bardzo często bycie sobą zaczyna przeszkadzać ludziom i dlatego kto za bardzo jest sobą, szczerym, to jest sam.Jak nie ma się tych samych zainteresowań, gustòw, tematòw do rozmowy to nikt nawet nie spojrzy na Ciebie.
  Jeszcze jedno z rad mojej babci. To była bardzo mądra kobieta. Trzeba umieć rozmawiać z ludźmi. Umiała i z profesorem i mleczarzem .

 4. Doświadczony życiowo pisze:

  Rozmowa z drugim człowiekiem może w nas zaszczepić źródło inspiracji. Może nas zdenerwować. Może nas zmotywować. Może nas rozśmieszyć. Może też wywołać… kłótnię. Dowiedz się na jakie tematy lepiej nie rozmawiać z ludźmi, by unikać tego ostatniego. Podczas rozmowy z innymi ludźmi bardzo często nie potrafimy słuchać, lecz zamiast tego wpieramy swoje racje, jeżeli poglądy naszego rozmówcy są inne niż nasze. Istnieją tematy, które z reguły są neutralne i na pierwszy rzut oka rozmowa na ich temat, nie powinna wywołać wojny słownej.
  Moim zdaniem rozmowa na temat moralności jest skazana na porażkę tak samo jak w przypadku rozmowy o polityce jak i religii. Dlaczego? Każdy z nas jest innym człowiekiem, został wychowany w innym środowisku, innych okolicznościach. Pozostawmy zatem kwestię moralności, polityki i religii jako tematy, których lepiej nie podejmować, ponieważ są to kwestie indywidualne. Wierzę w to, że gdyby wszyscy ludzie wzięli sobie do serca moje rady, świat byłby lepszym miejscem. Dlaczego? Zwróćcie tylko uwagę na to, z jakich przyczyn najczęściej wynikają konflikty zbrojne. Nie musisz długo myśleć nad tym by znaleźć odpowiedź, ponieważ najwięcej konfliktów powstaje właśnie na tle religijnym i politycznym. Zaczyna się od skali mikro, w sytuacji w której mamy do czynienia z dwoma osobami mającymi różne poglądy. Istnieje spora szansa, że dojdzie do kłótni, a co za tym idzie nikt nikogo do swojego zdania nie przekona. Ba, pozostanie nienawiść, że ten oto człowiek śmiał obrazić moją religię czy partię polityczną. Gdyby ludzie potrafili uszanować swoje poglądy religijne i polityczne, na świecie nie byłoby tylu konfliktów zbrojnych co było do tej pory. Niestety, wielu osobom bardzo ciężko przychodzi powiedzieć: „Szanuję Twoją religię, szanuję Twoje poglądy polityczne, ale myślę inaczej”. Lepiej toczyć dyskusje, które zazwyczaj przeobrażają się w kłótnie, a jeśli to nie pomoże, zmusić innych do przyjęcia określonego punktu widzenia terrorem.

KTOKOLWIEK PRZESTAJE SIĘ UCZYĆ, JEST STARY! WSZYSTKO JEDNO CZY MA SIĘ DWADZIEŚCIA CZY OSIEMDZIESIĄT LAT. KTOKOLWIEK NIE ZAPRZESTAJE NAUKI, NIE PRZESTAJE BYĆ MŁODYM! NAJWAŻNIEJSZE JEST W ŻYCIU ABY MŁODYM POZOSTAŁ NASZ UMYSŁ| Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes